Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych. Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.
Jak prawidłowo owinąć belę sianokiszonki folią? Prosty poradnik!
Jak ważne jest prawidłowe przygotowanie balotu sianokiszonki wie każdy doświadczony rolnik. Przypomnijmy tylko kilka podstawowych zasad.
ZAKUP FOLII
Planując owijanie balotów należy zaopatrzyć się w dobrej jakości folię do tzw. sianokiszonki. Na rynku obecnie można znaleźć folie z oryginału jak i folie z recyklingu. Jedne i drugie posiadają wszystkie niezbędne właściwości do utrzymania prawidłowego kształtu balotu oraz do odpowiedniego zabezpieczenia przed dostępem powietrza, gryzoni czy promieni UV.
Przy zakupie miejmy na uwadze także ekologiczny aspekt wprowadzania w środowisko naturalne tworzywa sztucznego. Folie z recyklingu są najlepszą opcją jaką możemy zaoferować naszej planecie, gdyż do ich produkcji użyto ponownie tego samego plastiku.
ODPOWIEDNI TERMIN
Każdy rolnik doskonale wie, że pierwszy pokos zebrany w odpowiednim terminie pozwala na uzyskanie najwyższej wydajności a także na lepszy zbiór w drugim i ewentualnie kolejnym pokosie. Do zbioru przystępujemy w momencie, gdy łąki zaczynają się kłosić. W polskich warunkach termin pierwszego pokosu przypada najczęściej w maju. Dzięki zbiorowi łąk w optymalnym terminie bydło chętniej pobiera paszę, gdyż jest smaczniejsza, ponieważ znajduje się w niej duża ilość strawnego białka oraz wysoka zawartość składników mineralnych i witamin.
Zaplanujmy sianokosy na suche i słoneczne dni, aby w trakcie owijania deszcz nie dostał się między warstwy folii.
JAK KOSIĆ?
Przystępując do koszenia pamiętajmy, aby nie kosić traw przy samej ziemi. Zbyt niskie koszenie (poniżej 5 cm) nie pozwala trawie w pełni się zregenerować. Natomiast zbyt wysokie koszenie powoduje, że pozostałe ściernie mogą utrudnić wzrost młodych pędów. Najlepszym momentem rozpoczęcia koszenia łąki to godziny poranne, zaraz po zejściu rosy z roślin.
PROCES BELOWANIA
Po przejeździe kosiarki, trawy należy jak najszybciej rozrzucić za pomocą przetrząsarki. Pozostawienie na polu za długo skoszonej trawy wiąże się z pojawieniem fermentacji. Przetrząsanie jest pierwszym etapem dosuszania roślin, ale niezwykle istotnym. Dla balotów owiniętych folią najlepsza zawartość suchej masy to 35 do 45%. Ważne jest także aby jak najszybciej owijać baloty i wywieść je z pola, aby zapewnić szybkie hermetyczne zamknięcie oraz ochronę przed uszkodzeniami. W przypadku osobnego procesu prasowania i owijania czas między jednym a drugim powinien wynosić max od 2 do 4 godzin.
Pamiętajmy, że nieudana sianokiszonka to nie zawsze wina folii, lecz także sposobu owijania. W trakcie owijania folia musi być bowiem odpowiednio naciągnięta, dzięki czemu baloty będą szczelne i stworzą idealne warunki kiszenia. Folia powinna być naciągnięta tak, aby jej szer. zmniejszyła się o ok. 20%. Zaleca się owijanie balotów ok 4-6 warstwami folii, jednak gdy zielonka jest mocno podsuszona powinno się zwiększyć ilość obrotów aby było nawet 6-8 warstw.
SKŁADOWANIE I PRZECHOWYWANIE
Niezwłocznie po przygotowaniu balotów, należy je przetransportować do miejsca stałego składowania, bowiem świeżo rozciągnięta folia ma wysoką elastyczność, która z czasem maleje (pamiętajmy, że jest to tworzywo sztuczne, tj. plastik).
Podczas procesu owijania balotów należy zwrócić uwagę na ich upadek z owijarki na ziemię. Najlepiej by balot spadł na ostatni fragment folii, co da nam pewność, że końcówka dobrze się sklei. W celach zapobiegawczych trzeba starannie przygotować podłoże w miejscu, gdzie będą upadać baloty, aby nie uszkodzić ich np. o kamienie czy gałęzie.
Życzymy udanych sianokosów!
Sprawdź, jak łatwo owinąć bele
Calendar
Kategorie