Nowe regulacje w sprawie opakowań z tworzyw sztucznych

2024-10-14 ozelichowska Comments Off

Wg źródeł opublikowanych na stronie www.europarl.europa.eu łączna ilość opakowań wzrosła w Unii Europejskiej z 66 milionów ton w 2009 roku do 84 milionów ton w 2021 roku. W 2021 roku każda osoba w Europie wytworzyła około 188,7 kg odpadów z opakowań. Jeżeli nie podejmiemy odpowiednich działań, w 2030 roku liczba ta może wzrosnąć do 209 kg na osobę.

Posłowie do Parlamentu Europejskiego głosowali nad przepisami, które mają rozwiązać problem stale rosnącej ilości odpadów. Przepisy zoptymalizują też zasady, które obowiązują na rynku wewnętrznym i pobudzą gospodarkę o obiegu zamkniętym

Unia określiła także cele, które dotyczą minimalnej zawartości surowców wtórnych w opakowaniach z tworzyw sztucznych oraz recyklingu odpowiedniej ilości odpadów opakowaniowych.

Możemy czekać na kolejne unijne przepisy i decyzje ale przede wszystkim możemy już dziś rozpocząć swoją własną kampanię na rzecz ochrony środowiska przed nadmierną ilością opakowań, zwłaszcza opakowań z tworzyw sztucznych.

Jak to zrobić? Oto kilka prostych wskazówek:

– szukajmy produktów z maksymalną zawartością surowców pochodzących z recyklingu (regranulatów) w plastiku;

– wykorzystujmy ponownie te same opakowania;

– kupujmy opakowania z tworzyw sztucznych od sprawdzonych producentów, którzy są w stanie rzetelnie potwierdzić ilość recyklatu (PCR) w plastiku;

– używajmy opakowań wielorazowego użytku;

– planujmy rozważnie zakupy i oceniajmy każdorazowo czy potrzebujemy tylu opakowań (worków, toreb itp);

– segregujmy odpady.

Nasze środowisko jest w naszych rękach. Świadomie dbajmy o jego stan i czystość. Nie wprowadzajmy nowego plastiku do środowiska.

FOLGOS Team