Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych. Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.
Nowe regulacje w sprawie opakowań z tworzyw sztucznych
Wg źródeł opublikowanych na stronie www.europarl.europa.eu łączna ilość opakowań wzrosła w Unii Europejskiej z 66 milionów ton w 2009 roku do 84 milionów ton w 2021 roku. W 2021 roku każda osoba w Europie wytworzyła około 188,7 kg odpadów z opakowań. Jeżeli nie podejmiemy odpowiednich działań, w 2030 roku liczba ta może wzrosnąć do 209 kg na osobę.
Posłowie do Parlamentu Europejskiego głosowali nad przepisami, które mają rozwiązać problem stale rosnącej ilości odpadów. Przepisy zoptymalizują też zasady, które obowiązują na rynku wewnętrznym i pobudzą gospodarkę o obiegu zamkniętym
Unia określiła także cele, które dotyczą minimalnej zawartości surowców wtórnych w opakowaniach z tworzyw sztucznych oraz recyklingu odpowiedniej ilości odpadów opakowaniowych.
Możemy czekać na kolejne unijne przepisy i decyzje ale przede wszystkim możemy już dziś rozpocząć swoją własną kampanię na rzecz ochrony środowiska przed nadmierną ilością opakowań, zwłaszcza opakowań z tworzyw sztucznych.
Jak to zrobić? Oto kilka prostych wskazówek:
– szukajmy produktów z maksymalną zawartością surowców pochodzących z recyklingu (regranulatów) w plastiku;
– wykorzystujmy ponownie te same opakowania;
– kupujmy opakowania z tworzyw sztucznych od sprawdzonych producentów, którzy są w stanie rzetelnie potwierdzić ilość recyklatu (PCR) w plastiku;
– używajmy opakowań wielorazowego użytku;
– planujmy rozważnie zakupy i oceniajmy każdorazowo czy potrzebujemy tylu opakowań (worków, toreb itp);
– segregujmy odpady.
Nasze środowisko jest w naszych rękach. Świadomie dbajmy o jego stan i czystość. Nie wprowadzajmy nowego plastiku do środowiska.
FOLGOS Team
Calendar
Kategorie