RECYKLING A ZMNIEJSZENIE EMISJI C02 DO ŚRODOWISKA

2024-03-18 mjedryczkowska Comments Off

Niemal wszystkie kraje i rządy na świecie próbują zmniejszyć emisję szkodliwego C02 do atmosfery. Praktycznie każdy mieszkaniec krajów rozwiniętych czuje presję aby przyszłe pokolenia mogły oddychać czystym i zdrowym powietrzem. Jak jednak w praktyce to zrobić?

Jak możemy ograniczyć szkodliwą emisję dwutlenku węgla równocześnie żyjąc w taki sam sposób, tzn. prowadząc gospodarstwa domowe czy przedsiębiorstwa na dotychczasowych zasadach, podróżując szybko i wygodnie itd. ?

Jak zwykle nie ma prostej i skutecznej metody, ale pewne rozwiązania może każdy z nas wdrożyć już od zaraz. Oto kilka przykładów:

wyłączanie niepotrzebnego oświetlenia (poprzez m.in. gaszenie świateł w pustych pomieszczeniach czy zmniejszenie natężenia oświetlenia ) bądź nieużywanych urządzeń elektrycznych z gniazdek;

– oszczędzanie energii poprzez zakup energooszczędnych urządzeń AGD i RTV oraz żarówek;

optymalizacja codziennych czynności, np. gotowanie takiej ilości wody, którą naprawdę potrzebujemy czy włączanie pralki/zmywarki w pełni załadowanej;

– warto zadbać w okresie zimowym (grzewczym) o stałą temperaturę powietrza w mieszkaniu, lepiej  częściej a krócej wietrzyć pomieszczenia i maksymalnie ograniczyć ogrzewanie podczas dłuższej nieobecności;

– na krótkie czy codzienne odcinki podróży wybierajmy środki komunikacji miejskiej, rower czy nawet spacer (np. do pobliskiego sklepu).

Wszystkie powyższe przykłady nie wymagają  od nas dużych inwestycji a jedynie zmiany przyzwyczajeń. Dzięki takim niewielkim działaniom redukcja CO2 może być naprawdę znaczna w skali roku.

Jak jeszcze możemy znacznie bardziej ograniczyć ślad węglowy?

Recykling jako niezwykle skuteczny sposób na zmniejszenie emisji CO2.

W prostych słowach możemy opisać recykling jako proces przetwarzania odpadów aby mogły być one ponownie wykorzystane. Dzięki recyklingowi zmniejszamy ilości odpadów, które trafiają na wysypiska, a tym samym ograniczamy emisję CO2 związanej z ich rozkładem.

Sam proces produkcji opakowań z recyklingu jest także zazwyczaj mniej energochłonny niż w przypadku produkcji z nowych surowców a ponadto recykling redukuje zanieczyszczenie powietrza i wody, eliminując potrzebę wytwarzania i utylizacji nowych materiałów.

Recykling jest szczególnie istotny w przypadku plastiku, szkła i papieru. Ograniczamy w ten sposób wycinkę drzew oraz w znaczny sposób ograniczamy ilość plastiku, który dzięki temu nie trafi do oceanów i na wysypiska.