Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych. Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.
BIOINDYKATORY
Zapraszamy do przeczytania pierwszego artykułu z naszej nowej serii „FOLGOS o ekologii”. Przedstawimy w niej niezwykły świat ekosystemów, wpływu człowieka na środowisko, a także formy ochrony przyrody.
Dbajcie o środowisko razem z nami!
BIOINDYKATORY – CZYM SĄ I JAKICH INFORMACJI MOGĄ NAM DOSTARCZYĆ?
Bioindykatory, to żywe organizmy, których zachowanie w środowisku jest dla nas swoistym alarmem przed zagrożeniem. Są one organizmami wskaźnikowymi, dzięki którym możemy zaobserwować wczesne zmiany w ekosystemie. Ich wyjątkowość polega na natychmiastowej reakcji na wszelkie odchylenia od normy w środowisku – mają bardzo niską tolerancję na zmiany stopnia zanieczyszczenia, wilgotności, dostępu do światła i temperatury.
Wybrane bioindykatory wód
Najbardziej znanymi i pracowitymi indykatorami są małże, takie jak Szczeżuja wielka (Anodonta cygnea), która od ponad 25 lat „współpracuje” z poznańską firmą Aquanet i stoi na straży czystości wody wodociągowej. Gatunek ten, cechuje nagła i zauważalna reakcja na wzrost stężenia substancji chemicznych, mogących prowadzić do zanieczyszczenia wody pitnej. Zmiana stopnia otwarcia muszli każdej z pracujących małż, powoduje natychmiastową analizę i uruchamia system alarmowy.
Po przepracowanym etacie (trwającym około 2 miesiące), szczeżuje udają się na zasłużoną emeryturę i wracają do naturalnego zbiornika wodnego.
Indykatorem wód o niskiej jakości są sinice, które reagują na zwiększenie w niej ilości pierwiastków, takich jak potas, azot czy fosfor – to one odpowiedzialne są m.in. za niekontrolowany zakwit akwenów. Konsekwencją tego zjawiska jest nie tylko brak przydatności wód do spożycia, ale także niemożność korzystania z niej w celach rekreacyjnych. Wiele gatunków sinic, zdolnych jest do produkcji biotoksyn, które powodują u ludzi i zwierząt objawy podobne do zatrucia pestycydami.
Wybrane bioindykatory gleb
Dzięki monitorowaniu indykatorów gleby możemy nie tylko określić występowanie w niej określonych minerałów, ale także rozpoznać jej typ. Gatunki przydatne w określaniu stężenia wapnia to między innymi miłek wiosenny (Adonis vernalis), fosforu – koniczyna biała (Trifolium repens), azotu – pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica) i żywokost lekarski (Symphytum officinale). Ważnymi wskaźnikami żyznych gleb są podagrycznik (Aegopodium podagraria) oraz komosa (Chenopodium album), których rozwój na danym terenie, świadczy o przystosowaniu do uprawy wymagających roślin, takich jak: kapusta, pomidor, ogórek.
Wybrane bioindykatory powietrza
Bardzo znanym i powszechnym indykatorem stanu powietrza jest organizm o idealnej symbiozie pomiędzy grzybem i glonem – Jego Wysokość Porost. Porosty to tzw. organizmy pionierskie – są zdolne przetrwać w każdych – nawet skrajnych warunkach takich jak: susza, bardzo wysoka lub niska temperatura. Zgrany duet dwóch organizmów daje możliwość adaptacji do zmian – samożywny glon dostarcza pokarmu, a dobrze zbudowany i postawny grzyb ochrania swojego partnera, przytwierdza do podłoża oraz zapewnia dostęp do wody i soli mineralnych.
c.d. artykułów w cyklu „FOLGOS o ekologii” już wkrótce 😊
BIBLIOGRAFIA
Calendar
Kategorie