WSPÓŁPRACA MIĘDZYNARODOWA DLA ZACHOWANIA RÓŻNORODNOŚCI GATUNKOWEJ

2023-11-06 ozelichowska Comments Off

Postępująca urbanizacja i związane z nią zanieczyszczenie oraz zmiany klimatu, a także pojawienie się gatunków inwazyjnych, spowodowało, że obecnie ponad 1000 gatunków roślin i zwierząt zagrożonych jest bezpowrotnym wyginięciem. Zasięg ich występowania zwykle nie jest ograniczony do małego obszaru, ale obejmuje ogromne tereny, wykraczające poza granice państw, co skutkuje koniecznością ustalenia wspólnych działań na rzecz ochrony przyrody.

Najważniejsze międzynarodowe dokumenty i umowy ustanowione w celu zachowania różnorodności gatunkowej to:

Konwencja o różnorodności biologicznej – ustanowiona 5.06.1992r na Konferencji Narodów Zjednoczonych na temat Środowiska i Rozwoju, zwanej Szczytem Ziemi. Są to dokumenty, które regulują sposób korzystania z zasobów przyrody, ustanawiają sposób rozpoznawania i eliminacji zagrożeń, a także monitorują skutki tych działań.

Agenda 21 – została przyjęta w 1992 roku na Szczycie Ziemi w Rio de Janeiro. Jej głównym celem jest osiągnięcie globalnego zrównoważonego rozwoju do końca XXI wieku. Program ma na celu m.in. ochronę zagrożonych gatunków, zahamowanie procesu pustynnienia i wylesiania, nadzór nad bezpieczeństwem mórz i oceanów, a także zachowanie różnorodności genetycznej.

Konwencja Waszyngtońska (CITES) – sporządzona została 3.03.1973r w Waszyngtonie. Jej celem jest regulacja i kontrola handlu dzikimi zwierzętami i roślinami zagrożonymi wyginięciem, a także podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat wpływu człowieka na populację. Dzięki konwencji CITES udało się zmniejszyć skalę wielu nielegalnych działań, takich jak handel żywymi okazami wpisanymi na listę gatunków zagrożonych.

Niestety do dzisiaj istnieje wiele przekonań na temat „magicznego działania” dziko żyjących zwierząt i roślin. Część mieszkańców Azji wierzy, że róg nosorożca to lek na całe zło – leczy nowotwory  i bezpłodność, wzmaga potencję. Szacuje się, że nielegalna sprzedaż okazów zagrożonych, to trzeci najbardziej dochodowy biznes na świecie- zaraz po handlu bronią
i narkotykami. Przez tego typu działania prawie 40 tysiącom gatunków grozi bezpowrotne wyginięcie, dlatego tak ważne jest nie tylko kontrolowanie, ale także bieżące monitorowanie prowadzonych działań, zarówno w kraju, jak i na całym świecie.

Bardzo istotne są także wybory konsumentów – to od naszych małych działań zaczyna się troska o wspólne dobro i otaczającą nas przyrodę.

Dbajcie o środowisko razem z nami!

Agenda 21

https://zpe.gov.pl/a/miedzynarodowa-wspolpraca-na-rzecz-ochrony-przyrody/DDlP3nBCI

Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej

O znaczeniu prawa międzynarodowego w ochronie przyrody: Prawo ochrony i zarządzania srodowiskiem-wyklad-5.pdf