Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych. Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.
SUKCESJA EKOLOGICZNA
Ekosystem to układ, w skład którego wchodzą organizmy żywe i środowisko w którym występują. Pomiędzy tymi elementami nieustannie zachodzą interakcje, mające na celu zachowanie równowagi oraz wymianę materii i energii. Mimo prób zachowania idealnej harmonii, ekosystemy narażone są na ciągłe przekształcenia, związane ze zmianą warunków np. klimatycznych.
Sukcesja ekologiczna – to proces ewolucji, polegający na stopniowych, kierunkowych zmianach, prowadzących do przekształcania jednego ekosystemu w inny. Końcowym etapem tych zmian jest osiągnięcie klimaksu, czyli ostatecznego, stabilnego stanu. Kierunek oraz tempo przeobrażenia są zależne nie tylko od panujących aktualnie warunków, ale także od populacji organizmów żywych występujących na danym terenie.
Wyróżniamy dwa rodzaje sukcesji:
Sukcesja pierwotna – zachodzi na terenie, na którym dotychczas nie występowały organizmy np. wydmy, pustynie, skały czy wyspy wulkaniczne. Prowadzi ona do powstania pierwotnej biocenozy – organizmów pionierskich, zdolnych do przetrwania w skrajnych warunkach środowiska (susza, wysokie lub niskie temperatury). Przykładem takiej sukcesji są nadmorskie wyspy, przekształcane w las.
Sukcesja wtórna – ma miejsce na terenie zajmowanym uprzednio przez inną biocenozę, która została zniszczona. Zwykle zachodzi w sposób naturalny, ale często jest wynikiem niszczycielskiej działalności człowieka np. poprzez wycinanie lasu. Przebiega ona szybciej niż wtórna, ponieważ zachodzi na terenie zasiedlonym wcześniej przez inną populację, na którym panują korzystniejsze warunki dla rozwoju organizmów. Przykładami takiego procesu są np.:
Dbajcie o środowisko razem z nami!
https://www.ekologia.pl/wiedza/slowniki/leksykon-ekologii-i-ochrony-srodowiska/sukcesja-ekologiczna
https://eszkola.pl/biologia/sukcesja-ekologiczna-6558.html
https://www.focus.pl/artykul/sukcesja-ekologiczna-na-czym-polega-i-jakie-sa-jej-rodzaje
Calendar
Kategorie