SUKCESJA EKOLOGICZNA

2023-11-26 ozelichowska Comments Off

Ekosystem to układ, w skład którego wchodzą organizmy żywe i środowisko w którym występują. Pomiędzy tymi elementami nieustannie zachodzą interakcje, mające na celu zachowanie równowagi oraz wymianę materii i energii. Mimo prób zachowania idealnej harmonii, ekosystemy narażone są na ciągłe przekształcenia, związane ze zmianą warunków np. klimatycznych.

Sukcesja ekologiczna – to proces ewolucji, polegający na stopniowych, kierunkowych zmianach, prowadzących do przekształcania jednego ekosystemu w inny. Końcowym etapem tych zmian jest osiągnięcie klimaksu, czyli ostatecznego, stabilnego stanu. Kierunek oraz tempo przeobrażenia są zależne nie tylko od panujących aktualnie warunków, ale także od populacji organizmów żywych występujących na danym terenie.

Wyróżniamy dwa rodzaje sukcesji:

Sukcesja pierwotna – zachodzi na terenie, na którym dotychczas nie występowały organizmy np. wydmy, pustynie, skały czy wyspy wulkaniczne. Prowadzi ona do powstania pierwotnej biocenozy – organizmów pionierskich, zdolnych do przetrwania w skrajnych warunkach środowiska (susza, wysokie lub niskie temperatury). Przykładem takiej sukcesji są nadmorskie wyspy, przekształcane w las.

Sukcesja wtórna – ma miejsce na terenie zajmowanym uprzednio przez inną biocenozę, która została zniszczona. Zwykle zachodzi w sposób naturalny, ale często jest wynikiem niszczycielskiej działalności człowieka np. poprzez wycinanie lasu. Przebiega ona szybciej niż wtórna, ponieważ zachodzi na terenie zasiedlonym wcześniej przez inną populację, na którym panują korzystniejsze warunki dla rozwoju organizmów. Przykładami takiego procesu są np.:

  • Eutofizacja jeziora – czyli stopniowe jego zarastanie i przekształcenie w las
  • Przekształcanie terenów uprawnych np. w łąkę
  • Stan po katastrofie ekologicznej, w którym fragment poprzedniej biocenozy zasiedla zniszczony teren.

 

Dbajcie o środowisko razem z nami!

https://www.ekologia.pl/wiedza/slowniki/leksykon-ekologii-i-ochrony-srodowiska/sukcesja-ekologiczna

https://eszkola.pl/biologia/sukcesja-ekologiczna-6558.html

https://www.focus.pl/artykul/sukcesja-ekologiczna-na-czym-polega-i-jakie-sa-jej-rodzaje