Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych. Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.
ENDEMITY I GATUNKI RELIKTOWE
Endemity – to wyjątkowe gatunki roślin lub zwierząt, które występują wyłącznie na bardzo ograniczonym obszarze – często jest to jeden kontynent lub nawet jedna wyspa lub jezioro. Do ich rzadkiego występowania przyczynia się m.in izolacja geograficzna. W konsekwencji organizmy te, mają bardzo wąski zakres tolerancji ekologicznej – są niezwykle wrażliwe na wszelkie zmiany zachodzące w środowisku, dlatego uznaje się je za gatunki zagrożone wyginięciem, objęte szczególną ochroną. Przykładem gatunku endemicznego są występujące na Madagaskarze lemury, żyjące w Tybecie Niedźwiedzie himalajskie oraz australijskie kangury.
Gatunki reliktowe – to organizmy występujące niegdyś na ogromnych obszarach, znajdujące się obecnie na granicy wyginięcia z powodu niekorzystnych zmian środowiska. Stanowią one pozostałość po minionych epokach geologicznych. Najbardziej znanym gatunkiem reliktowym jest uznawany za symbol medycyny i farmacji Wąż Eskupala – agresywny, chociaż niejadowity gad, zamieszkujący m.in. polskie Bieszczady.
Ciekawym przykładem reliktów są tzw. żywe skamieniałości, czyli współczesne organizmy, które nie są spokrewnione z żadnym żyjącym obecnie gatunkiem – jego jedynymi znanymi krewnymi, są zachowane w skałach szczątki organizmów.
Są to np.
Niestety z powodu zanieczyszczenia naszej planety, a w konsekwencji stale zmieniających się warunków środowiska, większość endemitów i gatunków reliktowych znajduje się na skraju wyginięcia. Już niedługo jedynym sposobem zachowania puli genowej tych gatunków będzie uprawa roślin w specjalnie stworzonych, sztucznych warunkach oraz utrzymywanie zwierząt w ogrodach zoologicznych – dlatego tak ważne jest podejmowanie prób odwrócenia tego negatywnego trendu.
Dbajcie o środowisko razem z nami!
https://www.fossils.com.pl/doc/zywe-skamienialosci.html
https://www.ekologia.pl/wiedza/slowniki/leksykon-ekologii-i-ochrony-srodowiska/gatunki-reliktowe
Calendar
Kategorie