KONKURENCJA MIĘDZYGATUNKOWA

2023-11-22 mjedryczkowska Comments Off

Ograniczona ilość zasobów środowiska takich jak pokarm, dostęp do światła lub przestrzeni życiowej, prowadzi do wykształcenia zjawiska zwanego konkurencją.

Wyróżniamy dwa rodzaje konkurencji:

Wewnątrzgatunkowa – ma miejsce między organizmami tego samego gatunku –  jest najsilniejsza, ponieważ rywalizują one dokładnie o te same zasoby i często są członkami jednego stada. Konsekwencją zwykle jest zmiana hierarchii w stadzie lub w skrajnych przypadkach – śmierć najsłabszych osobników.

Najłatwiejszym do zaobserwowania przykładem tego typu interakcji jest konkurencja między roślinami rosnącymi w gęstym lesie, które „walczą” ze sobą o dostęp do światła.

W świecie zwierząt także toczy się nieustanna rywalizacja w obrębie jednego stada, np. samce jeleni walczą o hierarchię oraz o partnerki. Innym przykładem jest współzawodnictwo o pożywienie i dostęp do wody.

 

Międzygatunkowa – polega na stopniowym wypieraniu gatunku gorzej przystosowanego do panujących warunków środowiskowych. Konsekwencją tej interakcji może być całkowite wyparcie konkurenta  
z danego terenu albo (w rzadkich przypadkach) pokojowe współistnienie w tym samym środowisku.

Przykładem takiego współzawodnictwa mogą być:

– różne gatunki ptaków, które rywalizują ze sobą o miejsce gniazdowania,

– jaszczurki zwinki i jaszczurki żyworodne konkurujące o pokarm i teren,

– myszy i norniki, mające bardzo podobne wymagania pokarmowe,

– buki, które rywalizując z innymi roślinami o miejsce, wydzielają do podłoża szkodliwe substancje uniemożliwiające rozwój konkurentom.

 

Rolą konkurencji w przyrodzie jest dobór naturalny prowadzący do zmian wewnątrz populacji występującej na danym obszarze. Zmienia się jej rozmieszczenie, gęstość, dochodzi do powiększenia lub zmniejszenia jej zasięgu.

Dbajcie o środowisko razem z nami!