Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych. Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.
PSZCZOŁY – NAJLEPSI SPRZYMIERZEŃCY DLA ŚRODOWISKA NATUTARLNEGO
Na co dzień raczej rzadko myślimy o roli pszczół jaką pełnią dla naszego środowiska naturalnego. Dopiero przypadkowo natrafione artykuły o zniszczonych ulach czy całych pasiekach przypominają nam o ich niezwykle ważnej i drogocennej roli.
Otóż, aby świat był zielony, potrzeba czegoś więcej niż tylko gleba, woda i słońce. Co najmniej 30% światowych upraw i 90% wszystkich roślin wymaga zapylania. Także rośliny dziko rosnące zapewniają pokarm dla dzikiej zwierzyny a co za tym idzie zapewniają bioróżnorodność, która odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie lokalnych ekosystemów.
Na przestrzeni milionów lat wytworzyły się silne, obopólne powiązania miedzy roślinami kwiatowymi, a zapylaczami. Lokalne wymarcie jednego gatunku zapylacza może doprowadzić do zaniku populacji określonych gatunków roślin.
Co ważne, pszczoły są także ważnym elementem ekonomii, przyczyniając się do utrzymania wielu miejsc pracy w sektorze rolniczym, pszczelarskim i spożywczym. Produkty pszczelarskie, takie jak miód, propolis, wosk pszczeli i mleczko pszczele, są używane w wielu przemysłach i cieszą się dużym popytem na całym świecie.
Jak wyglądałby zatem świat, gdyby zabrakło w nim tych
maleńkich, pożytecznych owadów?
Brak pszczół miałby poważne konsekwencje dla ludzkości.
Oto kilka z nich:
– Zmniejszenie produkcji żywności a w konsekwencji
ich całkowity brak. Pszczoły są odpowiedzialne za zapylanie roślin, w tym wielu gatunków uprawnych, takich jak owoce, warzywa i rośliny strączkowe. Bez zapylania nie byłoby rozwoju i dojrzewania roślin.
– Zmniejszenie bioróżnorodności roślin i zwierząt,
bowiem brak roślin oznaczałby ograniczenie pożywienia dla zwierząt, a co za tym idzie szybkie ich wymarcie.
– Zakłócenie łańcucha pokarmowego, gdyż pszczoły są
ważnym jego elementem.
– Problemy zdrowotne ludzi, ponieważ pszczoły produkują wiele produktów pszczelich, które są wykorzystywane w leczeniu wielu chorób. Brak pszczół mógłby prowadzić do braku dostępności tych produktów, co wpłynęłoby na zdrowie ludzi.
Dbajmy zatem o te małe stworzenia, bo naprawdę warto,
one odwdzięczą się po stokroć!
Źródło:
6 powodów dla których pszczoły są ważne dla środowiska (manukamedical.pl)
Znaczenie pszczół dla środowiska naturalnego człowieka. | Mini Pasieka – zakładam swoje ule
Calendar
Kategorie