Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych. Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.
EKOLOGIA – PODSTAWOWE POJĘCIA
Ekologia, to nauka zajmująca się badaniem i opisywaniem zależności występujących między organizmami oraz między organizmami i środowiskiem. Ojcem współczesnej ekologii był Karol Linneusz, który stworzył wykorzystywany do dnia dzisiejszego system klasyfikacji organizmów.
Podstawowe pojęcia:
Gatunek – to podstawowa jednostka systematyczna, obejmująca przedstawicieli tej samej lub różnych populacji, występujących na ograniczonym terenie, odizolowanych rozrodczo od innych, podobnych grup.
Populacja – to grupa przedstawicieli jednego gatunku, które oddziałują na siebie i mogą się swobodnie krzyżować, dając płodne potomstwo. Występują one na określonym obszarze, w tym samym czasie. Członkowie populacji korzystają
z tych samych zasobów i są narażeni na presję środowiskową oraz działanie doboru naturalnego.
Dobór naturalny – inaczej selekcja naturalna, jest mechanizmem, który prowadzi do ewolucji i przystosowania najsilniejszych osobników do zmian w środowisku. Ze względu na ograniczone zasoby naturalne, organizmy toczą ze sobą nieustanną walkę o byt, a konkurencja między nimi prowadzi w ostateczności do wymierania słabszych osobników i przetrwania „najsilniejszych” genów.
Biocenoza – to zespół organizmów żywych, powiązany siecią wzajemnych zależności, zajmujący określone siedlisko. Obejmuje ona wszystkie populacje, gatunki roślin, zwierząt i mikroorganizmów, zasiedlających dany biotop, dlatego narażone są one na wewnątrzgatunkową i międzygatunkową konkurencję.
Biotop – to nieożywiona część ekosystemu, która stanowi przestrzeń dla rozmaitych organizmów, przystosowanych do życia na określonym terenie.
Ekosystem – to układ, w skład którego wchodzą organizmy żywe i środowisko
w którym występują. Pomiędzy tymi elementami nieustannie zachodzą interakcje, mające na celu zachowanie równowagi oraz wymianę materii i energii.
EKOSYSTEM = BIOCENOZA + BIOTOP
Dbajcie o środowisko razem z nami!
https://zpe.gov.pl/a/przeczytaj/D12diR1Q8
https://www.ekologia.pl/wiedza/slowniki/leksykon-ekologii-i-ochrony-srodowiska
Calendar
Kategorie