Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych. Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.
KONKURENCJA MIĘDZYGATUNKOWA
Ograniczona ilość zasobów środowiska takich jak pokarm, dostęp do światła lub przestrzeni życiowej, prowadzi do wykształcenia zjawiska zwanego konkurencją.
Wyróżniamy dwa rodzaje konkurencji:
Wewnątrzgatunkowa – ma miejsce między organizmami tego samego gatunku – jest najsilniejsza, ponieważ rywalizują one dokładnie o te same zasoby i często są członkami jednego stada. Konsekwencją zwykle jest zmiana hierarchii w stadzie lub w skrajnych przypadkach – śmierć najsłabszych osobników.
Najłatwiejszym do zaobserwowania przykładem tego typu interakcji jest konkurencja między roślinami rosnącymi w gęstym lesie, które „walczą” ze sobą o dostęp do światła.
W świecie zwierząt także toczy się nieustanna rywalizacja w obrębie jednego stada, np. samce jeleni walczą o hierarchię oraz o partnerki. Innym przykładem jest współzawodnictwo o pożywienie i dostęp do wody.
Międzygatunkowa – polega na stopniowym wypieraniu gatunku gorzej przystosowanego do panujących warunków środowiskowych. Konsekwencją tej interakcji może być całkowite wyparcie konkurenta
z danego terenu albo (w rzadkich przypadkach) pokojowe współistnienie w tym samym środowisku.
Przykładem takiego współzawodnictwa mogą być:
– różne gatunki ptaków, które rywalizują ze sobą o miejsce gniazdowania,
– jaszczurki zwinki i jaszczurki żyworodne konkurujące o pokarm i teren,
– myszy i norniki, mające bardzo podobne wymagania pokarmowe,
– buki, które rywalizując z innymi roślinami o miejsce, wydzielają do podłoża szkodliwe substancje uniemożliwiające rozwój konkurentom.
Rolą konkurencji w przyrodzie jest dobór naturalny prowadzący do zmian wewnątrz populacji występującej na danym obszarze. Zmienia się jej rozmieszczenie, gęstość, dochodzi do powiększenia lub zmniejszenia jej zasięgu.
Dbajcie o środowisko razem z nami!
Calendar
Kategorie